Depolama

 Anasayfa /Depolama

Veri depolama ve yedekleme


Depolama, arşivleme ve yedekleme, gün geçtikçe daha önemli hale geliyor. Eğer depolama kapasitenizi kolay bir şekilde genişletmek ve ağınızda kesintisiz, yüksek performanslı ve güvenli bir sistem kurmak istiyorsanız, Storage çözümleri üzerinde düşünmelisiniz. Bütçeler kısıtlı ve çabuk çözüm ihtiyacı gerektiğinde, storage sistemleri, en düşük maliyetli ve en verimli çözümdür. Bu sebeple her geçen gün daha fazla kullanıcı ve şirket storage mimarisini seçmektedir.

 

Yedekleme çözümleri / SAN Storage Area Network Süreklilik, güvenlik ve verilere kesintisiz erişim gereksinimleri uzun süredir kullanılan veri yoluna bağlı depolama I/O teknolojilerinin kabiliyetlerini aşmıştır. Bu ihtiyaca yanıt vermek amacıyla, bilişim sektörü ; gereken ağ esaslı bağlantıyı sağlamak için Veri Depolama Ağlarını (SAN-Storage Area Network) geliştirmiştir. SAN'lar depolama aygıtlarının ve alt sistemlerin bir çok sunucuya eş zamanlı olarak bağlanmasını sağlamaktadır. Böylece veri akış yolunda tek bir arıza noktası oluşturabilecek bir sunucu ihtimalini ortadan kaldırmak olanaklı hale gelmektedir...

 

Son olarak, SAN teknolojisinin uzun vadede getireceği avantajlar, depolama aygıtlarının ve alt sistemlerin, bunları kullanan sunuculardan uzak mesafelere esnek bir şekilde yerleştirilmesini sağlamasıdır. SAN yazılımı, depolama ağlarının önemli bir bileşenidir. SAN yazılımı, işletim sistemleri, dosya sistemleri ve sunucularda kullanılan veritabanı sistemlerinden başlayarak volume manager, aygıt sürücüleri ve ağ anahtarlarındaki ve hub'lardaki kontrol yazılımı gibi unsurları da içermektedir. SAN'ların bir başka önemli altyapı uygulaması da depolama kaynaklarını merkezi bir yönetim altında birleştirerek veri havuzlarını oluşturması ve sonra gerektiğinde sanal depolama ortamı olarak bölümleyebilmesidir.

 

Bu sayede yöneticiler tüm sistemler tarafından aynı anda kullanabilecek depolama kaynakları oluşturabilir ve kriz oluştuğunda depolama sürüm yükseltmesi yapma zorunluluğundan kurtulabilir. Son olarak SAN'lar "High-Available" bilgi işlem altyapıları oluşturmayı sağlar. "High-Available" düzeyi yedek sunucuları veya kümeleri ifade ediyor; SAN teknolojisi kullanım düzeyine yönelik her türlü tehdide karşı kapsamlı bağlantı düzeyi seçenekleri sunuyor. Ağa bağlı depolama / NAS Nas uygulama sunucusu, hızlı ve kolay kurulum sağlayan entegre, optimize edilmiş ve gerekli ayarları yapılmış bir paket içerisinde yüksek performanslı dosya paylaşımı için gerekli tüm yazılımı ve donanımı bir arada sunar. Bu ürünün bir internet tarayıcısı yardımıyla ayarları yapılır. Yönetimi kolaylaştırmak amacıyla üzerinde bir yönetim programı ile gelir. Yüksek güvenilirlik ve süreklilik sunmak üzere tasarlanan NAS cihazları bugünün ve geleceğin ağ alt yapıları için sıradışı bir performans ve mükemmel bir entegrasyon sağlamaktadır.

 


Üstünlükleri: Geliştirilmiş tasarımı sayesinde dosya sunum performansı, dosya depolama ve heterojen dosya paylaşımı. Uygun maliyet ve BT ortamlarına mükemmel bir entegrasyon. Kurulumu ve yönetimi kolaydır. Maliyet ve kaynak ihtiyacını azaltır. Veri depolama konsodilasyonu. (Verileri merkezi bir yerde toplama suretiyle veri yönetimine özgü maliyetleri ve karmaşıklığı ortadan kaldırır)

 

Ağ depolama çözümleri günümüzün en gözde konularindan birisi. Kurumsal depolama ihtiyaci her geçen gün artıyor ve depolama ürünlerine harcanan para neredeyse sunuculara harcanan para ile yarışıyor. Network depolama çözümlerini kullanarak şirketler hem toplam satın alma maliyetlerini düşürüyorlar hem de ölçeklenebilen, yönetilebilen ve güvenli bir depolama sistemine sahip oluyorlar. Sistem yöneticileri için yüksek bant genişlikli depolama trafiğini network altyapısı üzerinden taşımak her geçen gün IT yöneticileri için daha önemli bir hale geliyor.

 

Bu gelişen trendler veri depolama altyapısı üzerinde büyük bir baskı kuruyor. Veri depolama sistemleri artıyor ama bu yeni sistemleri kullanabilecek özellikte IT elemanı bulmak zorlasiyor. Bu yüzden veri depolama sistemlerinin hem kolay yönetilebilir hem de kolay ölçeklenebilir olması büyük önem taşıyor.

 

Maliyetin önemli olduğu ve hızlı kurulabilen depolama çözümlerinden kurumsal depolama ünitelerine kadar tüm gereksinimlere yanıt veriyor.

 

Bu çözümleri iki ana başlık altında toplayabiliriz:

 

  1. SAN (Storage Area Network): Bu çözümde gereksinim duyduğunuz veri depolama alanı merkezi bir veri depolama ağı üzerinde bulunmakta ve sunucularınız tarafindan kendilerine ayırılmış alanlar bu ağ üzerinde kullanılabilmektedir. Bu ağ konvansiyonel ağ yapısından farklı olarak fiber teknolojisini kullanmakta ve teorik olarak 100 MB/s gibi konvansiyonel network yapısının 10 katı gibi bir hıza sahiptir. Bu ağın yerel olarak kullandığınız ağla hiçbir bağlantısı olmadığından ağ performansınızda herhangi bir etkisi olmaz. Dolayısı ile bu çözüm sayesinde istediğiniz zaman ağ performansınızda herhangi bir etki olmadan yedekleme yapabilir, istediğiniz zaman merkezi disk ünitesine disk ekleyerek kapasitenizi artırabilirsiniz. Bu çözümün en iyi özelliklerinden biri de elinizde bulunan sunucuları, işletim sistemi ve marka bağımsız olarak bu sisteme ekleyebilmenizdir. Ürün yelpazesi çok geniş olduğundan giriş düzeyindeki çözümlerden, enterprise düzeyindeki çözümlere kadar her tür çözüm verilebilmektedir.
  2. NAS (Network Attached Storage) : Windows NT depolama konsolidasyonu ve homojen olmayan dosya paylaşımı için optimize edilmiş yerel ağ üzerinde depolama çözümüdür. NAS uygulama sunucusu, hızlı ve kolay kurulum sağlayan entegre, optimize edilmiş ve gerekli ayarları yapılmış bir paket içerisinde yüksek performanslı dosya paylaşımı için gerekli tüm yazılım ve donanımı sunar. Bir Internet tarayıcısı yardımıyla Yüksek güvenilirlik ve süreklilik sunmak üzere tasarlanan bu çözüm, bugünün ve geleceğin ağ altyapıları için sıradışı bir performans ve mükemmel bir entegrasyon sağlamaktadır.